♡ Wysyłka w ciągu 48h ♡

♡ Wysyłka w ciągu 48h ♡

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Wielu osobom wybór kubeczka menstruacyjnego sen z powiek spędza pytanie „skąd mam wiedzieć jaki kubeczek wybrać?”. W tym wpisie pomogę Ci rozwiać wszelkie wątpliwości i powiem, jak „go wybrać”. A jeśli wolisz oglądać, to wpadaj na naszego YouTube’a – nagrałam o tym filmik o tutaj.

karolinamo

KROK 1 – ZACZNIJMY OD WYSOKOŚCI SZYJKI MACICY

Prawidłowe zmierzenie wysokości Twojej szyjki macicy to ważna sprawa, kiedy chodzi o wybór kubeczka menstruacyjnego. Jeśli Twoja szyjka macicy jest nisko położona, a kupisz wysoki kubeczek – wtedy może on zacząć przeciekać albo po prostu nie będzie się mieścił w Waszej pochwie. Jeśli wybierzesz niski kubeczek do wysoko położonej szyjki to może być tak, że skubany będzie mknął do góry i będziesz się tylko denerwować podczas wyciągania, a to, moim zdaniem, nie ma sensu. Cały krok z mierzeniem wysokości szyjki macicy radzę przeprowadzić pierwszego dnia okresu – wtedy szyjka jest najniżej, więc kubeczek, który jest dobrany pod tą wysokość powinien się sprawdzić podczas całego okresu.

TAK, MUSISZ WSADZIĆ PALEC DO POCHWY

Ten krok jest nieunikniony! Dla niektórych z Was będzie to pewnie mało komfortowe, a może i nawet mało higieniczne, ALE TO TWOJE CIAŁO! Nie ma w tym nic strasznego – trzeba się przemóc.

A więc, wsadzamy palec do pochwy i co dalej? Szukamy szyjki macicy, która w dotyku będzie przypominać czubek nosa – może się to wydawać niewiarygodne, ale sami poczujecie – nie ma chyba bardziej zbliżonego określenia. Musicie pamiętać, że poszukiwany obiekt nie jest położony centralnie – najprościej jest jechać palcem wzdłuż przedniej ściany pochwy. Nie martwcie się, jeśli jest Wam ciężko ją namierzyć – ona gdzieś tam jest i czeka na Wasze wybadanie 😉

Jak już namierzycie szyjkę macicy, sprawdźcie jaką część palca udało Wam się wsadzić. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli Twój palec nie mieści się cały – Twoja szyjka jest położona nisko, jeśli wchodzi cały – macie średnią wysokość, a jeśli musicie go włożyć głębiej albo nie potraficie jej dosięgnąć – wtedy Wasza szyjka macicy jest wysoko położona.

PALEC PRAWDĘ CI POWIE?

No niekoniecznie. Przy doborze kubeczka ważne jest, żeby zmierzyć, ile tak naprawdę centymetrów Waszego palca wchodzi do pochwy – każdy człowiek jest inny, każdy ma inny kolor włosów, inny wzrost i również inną długość palców. To, że Twoja koleżanka po wsadzeniu do pochwy całego palca wyczuła szyjkę, niekoniecznie oznacza, że jest ona położona na średniej wysokości – może mieć długie palce i w rzeczywistości jej szyjka jest położona całkiem wysoko.

MOJA SZYJKA MACICY ŚWIRUJE!

Może się tak zdarzyć 😉 Zazwyczaj najniżej jest ona położona podczas pierwszego dnia miesiączki, a najwyżej w czasie owulacji. U niektórych z Was podczas okresu nie będzie dużych różnic w jej wysokości, ale u niektórych może być tak, że pierwszego dnia szyjka macicy będzie nisko położona, a trzeciego już będziecie odczuwać trudność z namierzeniem jej.

KROK 2 – TWARDOŚĆ KUBECZKA MENSTRUACYJNEGO

Druga z najważniejszych rzeczy, którą musimy ustalić podczas doboru odpowiedniego kubeczka. Tutaj sprawa też nie jest skomplikowana – poniżej opisuję, kiedy lepszy będzie miękki kubeczek, a kiedy twardszy.

DLA KOGO BĘDZIE ODPOWIEDNI MIĘKKI KUBECZEK?

Jeśli nie uprawiasz sportu, jesteś raczej typem kanapowym albo masz problemy z trzymaniem moczu czy hemoroidami – wtedy miękki kubeczek będzie odpowiedni. Dlaczego? Prawdopodobnie, skoro nie uprawiasz sportu i prowadzisz głównie siedzący tryb życia to Twoje mięśnie dna miednicy będą słabsze. Nie mówię, że będzie tak na 100%, bo być może genetycznie masz silne mięśnie, ale osobiście w takich przypadkach polecałabym wybór miększego kubeczka menstruacyjnego. Jeśli chodzi o problemy z pęcherzem, dysfunkcje seksualne czy ogólnie problemy z narządami sąsiadującymi z pochwą – twardszy kubeczek mocniej oddziaływałby na pochwę i przez to odczuwałabyś częstszą potrzebę korzystania z łazienki. Miękkie kubeczki są jak przyjemny miękki kocyk, pod którym możesz siedzieć i oglądać kolejne odcinki serialu na Netflixie czy wczytywać się w kolejną świetną książkę, o!

NO A CO Z TWARDYM KUBECZKIEM?

Twardy kubeczek (np. Hello Cup S/M) poleca się osobom aktywnym fizycznie, a zwłaszcza tym, które ćwiczą jogę, pilates, taniec na rurze, jazdę konną. Nie każdy sport ma jednak dobry wpływ na nasze mięśnie dna miednicy, niestety. Osoby, które uprawiają biegi długodystansowe, tenis, crossfit czy sporty siłowe często mają słabsze mięśnie dna miednicy, nie jest to rzecz jasna normą, ale często tak bywa. Twardy kubeczek będzie mógł się rozłożyć w pochwie, ponieważ z racji swojej sztywności nie będzie się poddawał pod naporem mięśni, jak mogłoby to być, gdyby ktoś z silnymi MDM wybrał miękki kubeczek (wtedy kubeczek miałby problem z rozłożeniem się). Twarde kubeczki menstruacyjne są konkretne jak pośladek po serii przysiadów na siłce!

A JEST COŚ TAKIEGO JAK ŚREDNIOTWARDY KUBECZEK?

Oczywiście! Sama najbardziej lubię z takiego korzystać. Średniotwardy Flove Cup Light to mój ulubiony kubeczek, zaraz obok Nomai Cup M. Z Nomai czasami muszę się trochę pobawić, żeby się dobrze rozłożył, ale kocham go za jego delikatność <3 Flove przez to, że jest trochę sztywniejszy szybciej się u mnie rozkłada i gdybym miała się ograniczyć do jednego kubeczka to prawdopodobnie wybrałabym właśnie tego uroczego żółtego okresowego sprzymierzeńca 🙂

Średniotwarde kubeczki będą też super dla osób, które czasami coś tam poćwiczą, ale nie jest to zbyt regularne, nie zauważyły, żeby występowały u nich jakieś dolegliwości w rejonach miednicy.

KROK 3 – POJEMNOŚĆ KUBECZKA

Określenie „pojemność kubeczka” bardzo często wprowadza użytkowniczki w błąd. Może być 16 latka, która ma megaobfite miesiączki, kupi kubeczek o największej możliwej pojemności i będzie problem. Dlaczego? Bo kubeczek nie będzie się rozkładał, co za tym idzie – będzie przeciekał, więc w następstwie będzie trzeba kupić kolejny kubeczek. Im większa pojemność – tym zazwyczaj większa średnica kubeczka, pamiętajmy o tym. Przyjęło się, że młodsze osoby powinny wybierać kubeczki o mniejszej średnicy, a starsze o większej. Oczywiście, jeśli masz dwa bardzo podobne kubeczki i jedyne co je różni to faktycznie pojemność, to jak najbardziej możesz się tym zasugerować!

KROK 4 – KOLOR KUBECZKA MENSTRUACYJNEGO

Przejdźmy do konkretów! Jasna sprawa, najpierw trzeba zadbać o wszystkie informacje, które wyżej podałam, ale prędzej czy później nadchodzi ten moment, gdy trzeba wybrać kolor kubeczka! Może zdecydujesz się na transparentny, w którym dokładnie będzie można obserwować, ile jest tej krwi menstruacyjnej? A może niebieski, który będzie super kontrastował z czerwienią krwi? Czarny kubeczek też robi robotę – jest najchętniej wybieranym kolorem naszego okresowego sprzymierzeńca!

Wybierz swój ulubiony kolor i niech okres mija Ci „po Twojemu”!

Może się to wszystko wydawać niesamowicie skomplikowane, ale to tak naprawdę kilka kroków. Oczywiście, możesz kupić kubeczek menstruacyjny „na wyczucie” – wiele osób trafia za pierwszym razem, ale czy jest sens ryzykować?

W razie co jesteśmy do dyspozycji! Piszcie do nas na FB, IG albo na info@mamokres.pl – chętnie pomożemy w doborze odpowiedniego kubeczka 🙂